První let regionálního tryskáče poháněného vodíkovými palivovými články
Začínající energetická společnost, která se snaží vyvinout letadla se skutečnými nulovými emisemi, právě udělala obrovský skok vpřed s historicky prvním regionálním osobním letem poháněným převážně vodíkem.
Letadlo se 40 místy odstartovalo v 8:41 z mezinárodního letiště Grant County a letělo 15 minut a dosáhlo výšky 3 500 MSL.
Let, vedený na základě zvláštního osvědčení letové způsobilosti FAA, byl prvním v rámci dvouleté letové testovací kampaně, která by měla vyvrcholit v roce 2025 uvedením do osobního provozu regionálních letadel ATR 72 přestavěných na vodík.
Zástupci stejně začínající letecké společnosti, kteří chtějí vyvinout chytřejší cestovní zážitek, tam byli, aby dohlíželi na svá vlastní letadla.
Dotyčná letecká společnost Connect Airlines právě nedávno podepsala kupní smlouvu se společností Universal Hydrogen co. na 75 vodíkových pohonných jednotek pro jejich osobní tryskáče.
„Dnešek se zapíše do historických knih jako skutečný začátek dekarbonizace globálního leteckého průmyslu a my v Connect Airlines jsme nesmírně hrdí na roli, kterou jako první americký operátor sehrajeme při vedení společnosti Universal Hydrogen. “ řekl John Thomas, generální ředitel Connect Airlines.
Z bezpečnostních důvodů byl pouze jeden z motorů ATR 72-600 z bezpečnostních důvodů nahrazen pohonnými jednotkami s vodíkovými palivovými články třídy megawattů společnosti Universal Hydrogen. Technologie není přizpůsobená, ale spíše účelová pro letectví.
Energie generovaná spalováním vodíku se přivádí přímo do elektromotoru. To znamená, že na palubě nejsou žádné baterie, což výrazně snižuje náklady a hmotnost.
„Náš obchodní model řeší problém slepice a vejce mezi vodíkovými letadly a vodíkovou infrastrukturou tím, že se vyvíjí jak paralelně, tak s jedinečně nízkonákladovým přístupem,“ řekl Paul Eremenko, spoluzakladatel a generální ředitel Universal Hydrogen.
„Letouny jsou přestavovány na vodík pomocí sady pro přestavbu pro dodatečnou montáž, která řeší stávající flotilu spíše než vývoj zcela nového letadla. A vodíkové palivo využívá modulární kapsle kompatibilní se stávajícími sítěmi nákladní dopravy a letištním zařízením pro manipulaci s nákladem, díky čemuž je každé letiště na světě připraveno na vodík.“
Celosvětová letecká doprava představuje asi 2,8 % celosvětových emisí skleníkových plynů. Vodíkové palivo je teoretizováno jako jeden ze dvou možných způsobů jeho dekarbonizace, přičemž druhým jsou biopaliva.
Podívejte se na video níže…