Fantázia, ktorú možno poznáte z filmov, ale rozhodne stojí za prečítanie

Jednou z najväčších výhod fantasy svetov je určite ich veľkosť a komplexnosť. Mnohí autori dokázali vytvoriť svety, do ktorých sa vracajú nielen vo svojich dielach, ale aj vo filmoch, hrách a podobne.

Preto sa toľko skvelých literárnych diel zo sveta fantasy dočkalo vlastného filmového spracovania. Základný problém filmových adaptácií však spočíva v tom, že nemôžeme obsiahnuť celý svet. A tak je napriek dobrej znalosti filmov stále ideálne mnohé diela prečítať.

Pán prsteňov nevyrozpráva celý príbeh za 12 hodín.

Pán prsteňov je epický fantasy román, ktorý nás zavedie do Stredozeme, kde sa odohráva vzrušujúce dobrodružstvo. Príbeh sleduje mladého hobita Froda Pytlíka, ktorý sa stane nositeľom nebezpečného prsteňa, ktorý má zničiť v Mordore – krajine Temného pána Saurona. Prečo však čítať túto knihu? Tolkien je v databáze spisovateľov žiarivým príkladom toho, ako budovať obrovské svety. Takže každý, kto naozaj miluje Stredozem, by nemal zabúdať ani na ostatné diela v autorovej zbierke.

Letopisy Narnie ako jedna z najväčších klasík

Letopisy Narnie je súbor fantasy románov pre mládež, ktoré nás zavedú do magického sveta Narnie. Každý z románov rozpráva o inom dobrodružstve, ktoré deti zažijú, keď prekročia bránu do Narnie. Stretávajú sa tu s hovoriacimi zvieratami, čarodejníkmi a dobrými i zlými postavami, pričom každý príbeh je plný morálnych posolstiev a výziev. Napriek primárnej detskej tematike je však Narnia dielom, ktoré je jednou z najčítanejších kníh, a to nielen pre deti, ale aj pre početné dospelé publikum.

J.J.Martin a smrtiaca Hra o tróny

Hra o tróny je prvou časťou epickej fantasy série Pieseň ľadu a ohňa a odohráva sa v kráľovstve Westeros. Príbeh sleduje spletitý svet dynastií, intríg a politických ambícií, kde sa bojuje o moc a kontrolu. Mnohé postavy sú zapojené do krutej hry o tróny, kde má každý svoje vlastné ciele a tajomstvá. Román je plný nečakaných zvratov a zložitých postáv. Je to jedna z najobľúbenejších kníh svojho žánru a ponúka aj pohľad do mnohých ďalších epoch a rodov, ktoré sa ešte len dostanú na filmové plátna.