Kakaduové vědí, že si při lovu ořechů mohou vzít s sebou více nástrojů

Kakaduové Goffinovi byli přidáni do krátkého seznamu nehumánních zvířat, která používají a přepravují sady nástrojů. Ve studii publikované v časopise Current Biology 10. února vědci ukazují, že kakaduové nosí na své pracoviště několik nástrojů, když to práce vyžaduje.

Tento typ chování byl dříve hlášen pouze u šimpanzů – našich nejbližších příbuzných.

Chytří bílí papoušci, kteří pocházejí ze souostroví Tanimbar Islands v Indonésii, mohou podle nedávného výzkumu používat až tři různé nástroje k extrakci semen z konkrétního ovoce. Doposud však nebylo jasné, zda kakaduové Goffinovi považovali tyto nástroje za „soubor“; je možné, že to, co může vypadat jako sada nástrojů, není nic jiného než řetězec použití jediného nástroje, přičemž potřeba každého nového nástroje se zvířeti objeví, jak se úkol vyvíjí.

Nyní tým výzkumníků použil řízené experimenty, aby objasnil, že kakaduové skutečně rozpoznají, kdy práce vyžaduje více než jeden nástroj – a budou připraveni.

„Pomocí tohoto experimentu můžeme říci, že stejně jako šimpanzi, Goffinovi kakaduové nejen, že používají sady nástrojů, ale vědí, že používají sady nástrojů,“ říká první autor Antonio Osuna-Mascaró, evoluční biolog z University of Veterinary Medicine. Vídeň.

„Jejich flexibilita chování je ohromující.“

Osuna-Mascaró byl inspirován šimpanzi Goualougo Triangle ze severního Konga, kteří lovili termity, jediným dalším známým mimolidským zvířetem, které používá sady nástrojů. Tito šimpanzi loví termity dvoufázovým procesem: nejprve pomocí tupé tyče vylomí otvory v termitišti a poté vloží dlouhou, flexibilní sondu, aby termity „vylovili“ z otvorů. V této studii měli kakaduové za úkol lovit kešu místo termitů.

Aby vědci napodobili zařízení pro lov termitů, předložili kakaduům krabici obsahující kešu za průhlednou papírovou membránou. Aby se kešu dostali, museli kakaduové prorazit membránu a pak kešu „vylovit“. Byly opatřeny krátkou špičatou hůlkou na prorážení otvorů a svisle půleným plastovým brčkem pro rybolov. ( Viz video níže pro záběry… )

Sedm z deseti testovaných kakaduů se naučilo úspěšně extrahovat kešu ořechy proražením membrány a dva z kakaduů (Figaro a Fini) splnili úkol do 35 sekund na svůj první pokus. Kakaduové nemají ekvivalentní chování při hledání potravy ve volné přírodě, takže nebyla žádná šance, že by jejich použití nástroje bylo založeno na vrozeném chování a každý kakadu používal trochu jinou techniku.

Dále tým testoval schopnost kakaduů flexibilně měnit použití nástroje v závislosti na situaci. Za tímto účelem předložili každému kakaduovi dva různé typy krabic: jednu s membránou a jednu bez. Kakaduové dostali dva stejné nástroje, ale špičatou hůl potřebovali, jen když jim v cestě překážela membrána.

„Kakaduové museli jednat podle problému; někdy byla potřeba sada nástrojů a někdy stačil pouze jeden nástroj,“ říká Osuna-Mascaró.

Všichni kakaduové zvládli test ve velmi krátkém čase a dokázali rozpoznat, kdy stačí jediný nástroj. Během této fáze výběru se však ptáci chovali zajímavě. „Když se rozhodovali, který nástroj použít jako první, zvedli jeden, uvolnili ho, pak vzali druhý, uvolnili ho, vrátili se k prvnímu a tak dále,“ říká Osuna-Mascaró. Vědci zjistili, že když kakaduové provedli toto přepnutí, dopadli v testech lépe.

Dále tým testoval schopnost kakaduů přepravovat nástroje jako sadu podle potřeby. Podrobili kakaduy sérií stále náročnějších zkoušek, aby se dostali k boxům: nejprve museli vylézt po krátkém žebříku a přitom nosit své nástroje; pak s nimi museli letět vodorovně; a v závěrečné zkoušce museli nosit nástroje při vertikálním letu. Stejně jako dříve byla ptákům jen někdy předložena krabice s membránovou bariérou, takže se museli rozhodnout, zda problém vyžaduje jeden nebo oba nástroje.

Někteří kakaduové se naučili nosit tyto dva nástroje společně – zasouváním krátkého děrovače do drážky rozpůleného brčka – když jim byla předložena krabice, která vyžadovala obojí. To znamenalo, že museli udělat jen jeden výlet, i když s těžší sadou nářadí. Většina kakaduů přepravovala sadu nástrojů podle potřeby, což dále naznačovalo, že věděli předem, kdy jsou zapotřebí dva nástroje, ačkoli někteří v případě potřeby provedli dvě cesty. Jeden kakadu Figaro se rozhodl neztrácet čas přemýšlením a místo toho nosil oba nástroje téměř při každém pokusu.

„Opravdu jsme nevěděli, zda kakaduové přepraví dva předměty společně,“ říká Alice Auersperg, hlavní autorka studie a kognitivní bioložka na Univerzitě veterinárního lékařství ve Vídni. „Byl to trochu hazard, protože jsem viděl ptáky, jak hravě spojují předměty, ale jen velmi zřídka při svém normálním chování přepravují více než jeden předmět.“

O používání nástroje kakadu se lze dozvědět mnohem více, říkají vědci. „Máme pocit, že pokud jde o technické poznání a používání nástrojů, byli papoušci podceňováni a podceňováni,“ říká Auersperg.

„Zjistili jsme, jak obratní jsou kakaduové při používání sady nástrojů, a máme spoustu věcí, na které můžeme navázat,“ říká Osuna-Mascaró. „Chování při přepínání je pro nás velmi zajímavé a určitě ho využijeme k prozkoumání jejich rozhodování a jejich metakognice – jejich schopnosti rozpoznat své vlastní znalosti.“