Astronomové pozorují srážku 2 neutronových hvězd a extrémní reakci

Astronomové právě dokončili první pozorování „kilonovy“ neboli sloučení dvou neutronových hvězd.

Vědci ji popsali jako „dokonalou explozi“, protože byla zcela sférická a jasnější než miliarda sluncí. Poté, co se dvě těžké hvězdy spojily, na několik okamžiků vytvořily masivní neutronovou hvězdu, načež se zhroutily do černé díry.

Kilonova je velmi unikátní událost v galaxii, protože jen málo věcí je tak hmotně husté jako neutronová hvězda. Existuje spousta hmotnějších objektů – dvě neutronové hvězdy měly dohromady pouze 2,7 násobek hmotnosti Slunce, ale žádná jiná nebeská tělesa nemohou zabalit tolik hmoty do tak malého prostoru.

Uprostřed sloučení by mohla být základní fyzika, které astronomové ještě nerozumí. Například magnetické pole vytvořené kolem něj je nejsilnější zaznamenané ve vesmíru a tak silné, že může narušit strukturu atomů.

„Je to perfektní exploze v několika ohledech. Je krásný, jak esteticky, tak v jednoduchosti tvaru a ve svém fyzikálním významu,“ řekl astrofyzik Albert Sneppen z Cosmic Dawn Center v Kodani, hlavní autor výzkumu publikovaného v časopise Nature .

„To je v zásadě úžasné a vzrušující výzva pro všechny teoretiky a numerické simulace,“ řekl Sneppen pro Guardian. „Hra je spuštěna.“

Tyto dvě neutronové hvězdy, které se nacházejí v galaxii zvané NGC 4993 v souhvězdí Hydra, asi 150 000 světelných let od Země, začaly svůj život jako normální hvězdy obíhající kolem sebe před miliardami let. Neutronové hvězdy jsou v podstatě hvězdným „srdcem“ pozůstatkem po výbuchu supernovy. Bílé, husté, malé a neuvěřitelně rychle se točící, to jsou fascinující jevy.

„Vzhledem k extrémní povaze fyzikálních podmínek, s hustotami většími než atomové jádro, teplotami v miliardách stupňů a magnetickými poli dostatečně silnými na to, aby deformovaly tvary atomů, zde může být základní fyzika, které ještě nerozumíme. “, řekl deníku Guardian astrofyzik z Cosmic Dawn Center a spoluautor studie Darach Watson.

Jejich sloučení bylo svědkem velmi velkého dalekohledu Evropské jižní observatoře v poušti Atacama v Chile v roce 2017. Vnější části nových hvězd byly roztrhány a nataženy do dlouhých tenkých stuh, které pravděpodobně vypustily zlato, uran, arsen, platinu a další. vzácných prvků do vesmíru.