Automatizace a elektřina poblíž sebe. Na co si dát pozor při rozvádění obvodů?

Nejen v rámci různých fabrik a firem, ale také přímo v běžných domácnostech se můžeme potkat s poměrně dost běžným nasazením různých druhů automatizace. Přitom ne každá automatizační technologie podporuje bezdrátový přenos informací.

Často je i dnes potřeba provádět komunikace přes kabel. Dvojnásob v případě, kdy se jedná o automatizaci přístrojů, kdy je nutné se stoprocentně spolehnout na přenos informace jako takové. Na co si ale při takové práci s obvody dát největší pozor?

Dostatek prostoru je základem

Rozhodně bude potřeba místo, odkud budete vést veškeré obvody jak energetického, tak i logického charakteru. Přitom sice nemusí celé řadě lidí vonět, že bychom automatizaci dali po boku elektřiny do rozvaděče, ale proč by ne. Přeci jen dnešní elektrické rozvaděče nabízí takové množství velikostí a možností, že není problém najít dostatečně vybavený jak pro elektřinu, tak zcela naopak i pro automatizační obvody.

V první řadě proto myslete na to, aby se udržela co největší přehlednost právě kvůli prostoru uvnitř. Ideálně tak hledejte rozvaděče s opravdu slušnou rezervou oproti klasickým domácím.

Přehlednost i v pořádném klubku kabelů

Abyste dokázali udržet přehlednost, tak máte dvě možnosti. Jednou možností je vést oba typy obvodů jinou cestou, což je moc práce. Druhou potom použít správné nástroje, vazače a další k tomu, abyste je dokázali kvalitně oddělit. Proto tak užívejte speciální vybavení, mezi které se řadí i velice populární a kvalitní patrové svorky. Ty svojí stavbou nabízí právě možnost propojení velkého množství obvodů zcela bezpečně.

Aktivně využívejte mikrospínače

Pokud vedete takto dohromady systémy, tak je dobré se postarat o to, aby aktivní byly jen ty, co opravdu potřebujete. To, že se hojně užívají mikrospínače na koncovém bodě například u osvětlení, je naprosto běžné. Méně často se ale užívají také uvnitř vedení samotného. Přitom jejich správné využití uvnitř je možností, jak zvýšit bezpečnost. Namísto permanentního připojení zkrátka bude proud jen tam, kde se to opravdu zrovna hodí.