Tato žena zmapovala tajemství oceánského dna, aby pozdvihla vědecké myšlení

Jak se nyní zdá obrovský projekt, lidstvo kdysi potřebovalo formulovat teorii deskové tektoniky.

Zde se objevila možná nejvlivnější kartografka 20. století a kromě toho celé lidské historie Marie Tharp: ruční kombinováním tvrdých dat shromážděných kolegy do prvního důkazu teorie kontinentálního driftu a deskové tektoniky.

Předtím se věřilo, že Země začala jako kapka roztaveného materiálu. Jak se ochladilo, jako datle schnoucí na slunci, začaly se v oceánských pánvích a pohořích tvořit trhliny, protože těžší kovy se kývaly dolů směrem k jádru a lehčí kovy stoupaly k povrchu.

Tharp se ze své pozice na katedře geologie na Kolumbijské univerzitě ukáže jako nápomocná při prosazování skutečného chápání pohybu kontinentů, když dává dohromady mapy dna oceánu vytvořené měřením hloubky sonarem shromážděným vedoucím katedry.

Tyto mapy v kombinaci s mapami kolegy o umístění podmořských sopek poskytly nezvratný důkaz, že se Pangea rozdělila na základě pohybů kontinentálních desek.

Animovaný krátký film vysvětlující její průkopnickou práci byl nedávno vybrán pro přehlídku krátkých filmů National Geographic.

V roce 1999 získala Tharp za svůj objev cenu Mary Sears Woman Pioneer in Oceanography Award. Ve své děkovné řeči zabarvila slávu svého úspěchu tím, že jej vyzdvihla jako něco, co se stalo jednou za život.

„Tohle o svém životě nemůže říct příliš mnoho lidí: Přede mnou se rozprostíral celý svět (nebo alespoň jeho 70 % pokrytých oceány). Měl jsem prázdné plátno, které jsem naplnil mimořádnými možnostmi, fascinující skládačku, kterou jsem dal dohromady: mapování obrovského skrytého mořského dna na světě.

„Byla to příležitost, která se naskytla jen jednou za život – jednou v historii světa – pro kohokoli, ale především pro ženu ve 40. letech. Povaha doby, stav vědy a velké i malé události, logické i nelogické, se spojily, aby se to všechno stalo.“