V Iráku byla nalezena 5000 let stará hospoda
Není o moc starší než Sumer, ale i moderní koncept jít se najíst byl zaveden již 1000 let před postavením Velkých pyramid.
Ve starověkém blízkovýchodním městském státě Lagash archeologové nedávno našli základy taverny, která zahrnovala venkovní posezení a kuchyni s hliněnou pecí, hliněným chladičem a starověkým nádobím.
Lagash, jedna z nejstarších oblastí starověké Mezopotámie, byla osídlena již v pátém tisíciletí před naším letopočtem. Dnes se nachází na kopci o délce 4 000 yardů a šířce 2 000 yardů.
Společný projekt Univ. of Pennsylvania Museum, Cambridge University a State Board of Antiquities and Heritage v Bagdádu obnovily práci na této kriticky důležité osadě teprve v roce 2019.
Pomocí nových magnetometrických technik a sedimentární analýzy zaujímá obnovená práce odlišný přístup k archeologii ve srovnání s dřívějšími vykopávkami města.
„Není to jako v dávné archeologii v Iráku,“ říká Zaid Alrawi, projektový manažer projektu Lagash v Penn Museum . „Nejdeme po velkých hromadách s očekáváním, že najdeme starý chrám.“ Používáme naše techniky a poté, na základě vědecké priority, jdeme za tím, co si myslíme, že přinese důležité informace, abychom zaplnili mezery ve znalostech v této oblasti.“
Podle zavedených záznamů o průvodu mezopotámských městských států by mohl být Lagaš čtvrtým tak velkým významným sídlem v oblasti, po prvním městě Eridu, Uruku a Ur.
Obsahem hospody byly kónické pokrmy, které obsahovaly zbytky ryb, které byly základem starověkých mezopotámských osad, a další skladovací nádoby, které obsahovaly jídlo.
Podle archeologů to ukazuje, že město nebylo jednoduše rozděleno na kněžskou a královskou vrstvu a nižší třídy, ale obsahovalo i střední třídu, která si mohla dovolit jíst venku.
„Skutečnost, že máte veřejné shromažďovací místo, kde si lidé mohou sednout, dát si půllitr a dát si rybí guláš, nepracují pod tyranií králů,“ říká Reed Goodman , archeolog z Pennsylvánské univerzity. CNN. „Přímo tam už je něco, co nám dává mnohem barvitější historii města.“